Isuzu jest jedną z najbardziej prestiżowych firm w Japonii i najstarszą w zakresie konstrukcji pojazdów z silnikiem wysokoprężnym, której kompetencje są uznawane na wszystkich innych rynkach światowych. Dzięki ponad 183 000 środkom transportu o średniej wielkości od 6 do 16 ton i produkcji przekraczającej 75 000 pojazdów, ISUZU jest czołowym światowym producentem lekkich samochodów użytkowych do 6 ton.
Isuzu jest też jednym z największych producentów silników Diesla na świecie, z szeroką skalą typów silników o pojemności cylindrów od 1000 ccm do 30000 ccm. Od roku 2009 spółka ISUZU wyprodukowała 21 milionów silników Diesla do samochodów na całym świecie, z których korzystają tacy producenci, jak: Renault, Opel i General Motors.

Isuzu: Stuletnia historia

Początki

Początki spółki Isuzu datują się do roku 1916, kiedy to ówczesna spółka Tokyo Tokyo Ishikawajima Shipbuilding & Engineering Co. Ltd. izaczęła budować zakład do produkcji samochodów osobowych. W roku 1918 spółka rozpoczęła współpracę z brytyjską spółką Wolseley Motors Ltd, która doprowadziła od roku 1922 do komercjalizacji Wolseley A9, pierwszego pojazdu skonstruowanego w Japonii. W czasie kolejnych dwóch lat została rozpoczęta produkcja samochodów osobowych.

 

Isuzu: Urodziny marki

W roku 1934 spółka Tokyo Ishikawajima Shipbuilding & Engineering Co Ltd połączyła się ze spółką Dot Automible Manufacturing Inc. i przyjęła nową nazwę Automobile Industries C., Ltd. Spółka jest przedmiotem zainteresowania japońskiego rządu, który proponuje nazwę dla jej podstawowego pojazdu. Wybraną nazwą jest Isuzu, na cześć wielkiej rzeki, która przepływa przez Wielką świątynię Ise, której poświęcone są pieśni i tradycyjna poezja.
W roku 1936 został wyprodukowany pierwszy silnik Diesla chłodzony wodą do samochodu. W roku 1937 spółka stała się grupą, Tokyo Automobile Industries Inc. i nawiązuje do produkcji samochodów ciężarowych z silnikami Diesla. A już w roku 1949 marka Isuzu, która dosłownie oznacza "pięćdziesiąt dzwonów", staje się charakterystycznym znakiem całej grupy: Powstaje Isuzu Motors Limited.

Międzynarodowa filia

Od lat siedemdziesiątych ISUZU intensyfikuje swoją działalność na poziomie międzynarodowym zarówno z punktu widzenia firmowej struktury, jak i umiędzynarodowienia produkcji. W roku 1971 zawiera ISUZU porozumienie ze spółką General Motors i uruchamia produkcję samochodów przeznaczonych na rynek amerykański: Chevrolet LUV, pierwszy samochód sprzedawany w USA, i Gemini, sprzedawany w USA jako "Buick Opel Isuzu" a w Australii, jako"Holden Gemini".
Na początku lat osiemdziesiątych marka Isuzu zaczyna być oficjalnie uznawana na poziomie międzynarodowym: Pick up Isuzu zaczyna być wyrobem znanym ogółowi społeczeństwa. W roku 1986 Isuzu świętuje 3 miliony wyeksportowanych produktów. Internacjonalizacja marki jest kontynuowana w postaci wspólnego zakładu z producentem samochodów Subaru i budowie SIA Subaru-Isuzu Automotive (1987) oraz wprowadzenia programu wymiany z Hondą (1994), który trwa aż do roku 2002. W czerwcu 1999 ISUZU uruchamia w Polsce produkcję silników wysokoprężnych dla wszystkich samochodów Opel i General Motors przeznaczonych na rynek europejski.
Od roku 2006 częścią grupy ISUZU zostaje Toyota, jako trzeci akcjonariusz po ITOCHU i Mitsubishi Corporation.

Światowy lider samochodów z silnikami Diesla

Od roku 1990 ISUZU staje się na kilka lat czołowym światowym producentem silników wysokoprężnych do średnich i ciężkich pojazdów użytkowych (ponad 6,1 ton), a w roku 1996 osiąga szczyt sprzedaży w USA. ISUZU jest pierwszym producentem na świecie, który wprowadził system "common rail" dla typu SUV. W grudniu 1998 uzyskuje Isuzu nagrodę "Technologia roku" za najlepszy silnik roku od "Automotive Researches' Journalist Conference" w Japonii. W roku 2000 ISUZU przekracza próg produkcji 15 milionów silników Diesla w swoich zakładach i wzmacnia swoją godną uwagi pozycję na świecie.